3 Ekim 2012 Çarşamba

SAGALASSOS


SAGALASSOS,
BURDUR'DAN ANTALYA İSTİKAMETİNE GİDEN KARA YOLUNUN 15 KM.VE 15 DAKİKALIK AĞLASUN SAPAĞI SONRASI 18 KM LİK DAĞLARIN ARASINDAN KIVRILA KIVRILA GİDİLEN , ETRAFINIZI ÇEVİREN SARP DAĞLAR VE ÇEVRENİZDEKİ YEŞİLLİKLER ARASINDA DARCA AMA DÜZGÜN BİR ASFALT ETAPLA AĞLASUN'A 25 DAKİKALIK BİR SÜREDE VARILIYOR. AĞLASUNDAN 7-8 KM. LİK DİK OLDUKÇA DAR AMA DÜZGÜN SATIHLI BİR YOL SİZİ SAGALASSOS'A GÖTÜRÜYOR. 

ANTİK KENTTE KAZILAR BÜTÜN SÜRATİYLE SÜRMEKTE. GİRİŞTE BİZİ KARŞILAYAN BEKÇİ ÇOK CANA YAKIN VE MİSAFİRPERVER. 7 KİŞİLİK GRUBUMUZU GÖRDÜĞÜNDE İKİZ KARDEŞİMİ TURİST REHBERİ SANIP BİR ANAHTAR VERİYOR. ANTİK KENT KORKUNÇ BİR EĞİMLE SIRTINI YASTLADIĞI AKDAĞA DOĞRU TIRMANILARAK BİZİ GEZDİRMEYE BAŞLIYOR. BU KENTİN TARİHİ OLDUKÇA ESKİ ÇAĞLARA KADAR UZANIYOR BULUNTULARDAN ANLAŞILDIĞI KADARIYLA MÖ.4300 DEN BERİ YAŞAMAKTA OLAN BİR YERLEŞİM YERİ BURASI. MS.700 YÜZLÜ YILLARDA BÜYÜK BİR DEPREM VE SONRASI GELEN ARAP AKINLARI SONUCU KENT TERK EDİLİYOR VE SIRTINI DAYADIĞI AKDAĞ'DAN İNEN TOPRAKLARLA ÜZERİ ÖRTÜLEREK TARİH SAHNESİNDEN ASIRLAR BOYU KAYBOLUYOR. İLK UĞRAK YERİMİZ MS. 50-25 YILLARINDA U BİÇİMİNDE YAPILMIŞ ÇEŞME OLUYOR. BU ÇEŞME YAPILAN RESTORASYON SONRASI, MS. 500 LÜ YILLARDA DEPREM NEDENİYLE KESİLEN ÖZGÜN SUYUNA TEKRAR KAVUŞUYOR.


BU ÇEŞMENİN ÜZERİNDE BULUNAN  VE BİZE ANAHTARLARI VERİLEN KENTİN KÜTÜPHANESİNE GİRİYORUZ. KÜTÜPHANENİN İÇİNDE YER ALAN MOZAİKLERİN KORUNMASI AMACIYLA BİNANIN ÜZERİ ÖRTÜLMÜŞ DURUMDA.

KÜTÜPHANEYİ GERİMİZDE BIRAKIP SAĞ TARAFIMIZDA, BİRAZ DAHA TIRMANMA GEREKTİRECEK KONUMDAKİ TİYATROYA YÖNELİYORUZ. TİYATRO BİNASINDA DAHA BİR KAZI FAALİYETİNE BAŞLANMADIĞINI GÖRÜYORUZ.


TİYATRO KOMPLEKSİNİ GERİDE BIRAKIP BATIYA DOĞRU BİRAZ DAHA AŞAĞILARDA KALAN   MÖ.10 -MS.10 YILLARI ARASINDA YAPILAN HEROON'A DOĞRU YÜRÜYORUZ (HEROON, KAHRAMANLAŞTIRILAN BİR ARİSTOKRAT İÇİN YAPILAN TAPINMA ODASI ) 
HEROON'UN BİRAZ GÜNEYİNDE BİZİ MUHTEŞEM ANTONİNLER ÇEŞMESİ KARŞILIYOR. BURASINI AYGAZIN KATKILARI İLE RESTORE EDEREK ESKİ MUHTEŞEM GÖRÜNÜŞÜNE KAVUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR, BU İŞTE DE OLDUKÇA YOL ALMIŞ DURUMDALAR. ÇEŞME ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ŞİMDİDE ÇAĞLAMAYA BAŞLAMIŞ BİLE.ANTONİNLER ÇEŞMESİ BAŞINDA GEÇİRDİĞİMİZ 1 SAATE YAKIN ZAMAN SONRASI AŞAGI ŞEHİRE DOĞRU GÜNEY İSTİKAMETİNDE YÜRÜYORUZ. KARŞIMIZA AGORA, YİYECEK PAZARI VE ESKİ ŞEHİRE AİT DARACIK SOKAKLAR ÇIKIYOR


SAGALASSOS'DA GEÇİRDİĞİMİZ 4 SAATLİK SÜREDE, GEZDİĞİMİZ HER METREDEN İNANILMAZ BİR HAZ ALMIŞ OLARAK GERİ DÖNMEYE  BURDUR'DAKİ OTELİMİZE YOLLANMAYA KARAR VERİYORUZ. 


BİZİMLE GEZEN 80 Lİ YAŞLARINDA OLAN, İKİZ KARDEŞİMİN KAYIN VALİDE VE KAYIN BABASININ RESİMLERİ İLE BİRLİKTE BU YAZIMI SONA ERDİRİYORUM. İKİSİNİ DE ALLAH AYIRMASIN BU YAŞLARINA RAĞMEN BERABERCE EL ELE GEZMELERİ ÇOK HOŞTU.

Hiç yorum yok: