7 Ekim 2012 Pazar

DATÇA - KARAKÖY BOĞA GÜREŞLERİ

DÜN GECE FACEBOOK SAYFAMA GELEN, DATÇA'NIN KARAKÖY KÖYÜNDE YAPILACAK OLAN BOĞA GÜREŞLERİ İLGİLİ HABER, EŞİMLE BERABER HAYATIMIZDA İLK DEFA YAŞAYACAĞIMIZ BU DENEYİMİ TATMA KARARINI VERMEMİZİ SAĞLADI. SABAH 11 DE BAŞLAYACAK OLAN GÜREŞLERİ İZLEMEK İÇİN 11:30 GİBİ EVDEN ÇIKTIK. KARAKÖY, YARIM ADANIN KUZEYİNE BAKAN TARAFINDA YER ALAN KÜÇÜK, DENİZDEN BİRAZ İÇERİDE YÜKSEK BİR TEPENİN ÜZERİNE KURULMUŞ BİR KÖY.
KÖYÜN YER ALDIĞI TEPENİN AŞAĞISINDA BULUNAN KÜÇÜK BİR BARINAKTAN HER GÜN DATÇA - BODRUM FERİBOTLARI GÜNDE 2 KERE KARŞILIKLI SEFER YAPIYOR. BU LİMANIN İSMİ KÖRMEN LİMANI. ŞU SIRALAR YENİ VE MODERN BİR MARİNA LİMANI İNŞAATI BAŞLAMIŞ DURUMDA. 
GÜREŞLERİN YAPILACAĞI ALAN KÖYÜN HEMEN ALTINDA BULUNAN GENİŞÇE BİR ALAN. BU SENE BURADA İLK DEFA DÜZENLENEN GÜREŞLERİN GELİRİ İLE MUHTAR SAĞLIK OCAĞI İNŞAATINA PARA TOPLAMAYI AMAÇLAMIŞ. PEKDE GÜZEL YAPMIŞ..ALANA ADAM BAŞI 10 TL ÖDEYEREK GİRİYORUZ. ETRAF ANA BABA GÜNÜ GİBİ KALABALIK.ALANIN ETRAFINA YERLEŞMİŞ OLAN KÖYLÜLER DÖRT BİR TARAFA GETİRDİKLERİ TRAKTÖR RÖMORKLARI İLE PRATİK BİR TÜRÜBÜN ELDE ETMİŞLER. :)
SABAHIN 11 İNDE RAKI SEFASINI DA YAPMAYI UNUTMAYANLAR VARDI. KURMUŞLAR ÇİLİNGİR SOFRASINI HEM GÜREŞLERİ SEYREDİYORLAR HEMDE DEMLENMEYE DEVAM EDİYORLARDI.
ORGANİZASYON KOMİTESİNİN BERABERİNDE GETİRDİĞİ ÇAZGIR BAŞI  ( AHALİYİ ŞEVKE GETİREN SPİKER DİYELİM ) BİR YANDAN GÜREŞLERİ SANKİ BİR MAÇ ANLATIYORMUŞ GİBİ ANLATIRKEN BİR YANDAN GELEN VE PARALARI TAHSİL EDİLEN REKLAMLARI DA SUNUYOR HEM DE MANİLER VE FIKRALAR ANLATIYORDU. TAM ANLAMIYLA KARMAKARIŞIK AMA ÇOK EĞLENCELİ BİR ORTAM. ADAM MACI ANLATIRKEN BİR ANDA KASAP TATLI DİYE NAĞRA ATIYOR ARKASINDAN GÜREŞE DÖNÜYOR ŞİŞİRE ŞİŞİRE GÜREŞİ ANLATIRKEN BİRDEN BİR MANİ OKUYOR. TAM BİR CURCUNA :))
BİZ DE TANIDIĞIMIZ BİR KÖYLÜYÜ GÖRÜP BU KAMYONET VE RÖMORK LOCALARINDAN BİRİNİN TEPESİNE TIRMANIYORUZ. YUKARIDAN SEYRETMEK ÇOK HOŞUMUZA GİDİYOR. BİZİM YERİMİZ  GÜREŞÇİLERİN !!! SAHAYA GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPTIKLARI YERDE. 
BU YERİN EN GÜZEL TARAFI İSE GÜREŞİN BİTİŞİNDE HALA BİRBİRLERİNDEN HIRSLARINI ALAMAMIŞ PEHLİVANLARIN DIŞARI ÇIKARLARKEN BİRBİRLERİNE GİRMELERİYDİ, ESAS CURCUNA BU ESNADA OLUYORDU.
ETRAFIMIZDAKİ KÖYLÜLERİN GÜREŞLER ESNASINDAKİ HEYECANLARI GÖRÜLMEYE DEĞERDİ. GÜREŞLERİ BİR MAÇ GİBİ DİKKATLE VE BİRBİRLERİNE YAPTIKLARI YORUMLAR EŞLİĞİNDE SEYREDİYORLARDI. BAZEN PEHLİVANLARDAN BİRİNİN YAPTIĞI İYİ BİR HAREKETİ SONRASI ELLERİNİ PATLATACAK KADAR ALKIŞLIYORLAR VEYA GÜREŞÇİNİN PERFORMANSI İYİ DEĞİLDE HOŞNUTSUZLUKLARINI BELİRTEN SESLER ÇIKARTIYORLARDI.
GÜREŞLERDEN BİRİNDE, ASLINDA BİZİM BU GÜNÜ SONA ERDİRME SEBEBİ OLAN GÜREŞİN SONUNDA, YENEN BOĞANIN BOYNUZUNUN KIRILMASI BİZİ ÜZDÜ, BİLİYORDUK Kİ GÜREŞEMEYECEK BU BOĞA MEZBAHAYA YOLLANACAKTI. 
 BİRAZ ÜZÜLMÜŞ OLARAK GERİ DÖNMEYE KARAR VERDİK. BOYNUZU KIRILAN BOĞA SAATLERDİR GÜNEŞ ALTINDA KALMAKTAN PİŞMİŞ OLDUĞUMUZ GERÇEĞİNİ DE BİZE HATIRLATMIŞTI.
GÜREŞ ALANINI ARKAMIZDA BIRAKIP EVE YOLLANDIK.

Hiç yorum yok: