29 Eylül 2012 Cumartesi

LAODİKEİALAODİKEİA,
PAMUKKALE'YE, 5-6 KM MESAFEDEKİ BU ANTİK ŞEHİR İLE İLGİ ELİMİZDE BULUNAN 2009 TARİHLİ GEZİ KİTABINDA, "BU ÖREN YERİNDE ESKİDEN BÜYÜK BİR YERLEŞİM OLMASINA RAĞMEN GÜNÜMÜZDE TOPRAK ÜSTÜNDE KALMIŞ BİR KAÇ KALINTI DIŞINDA PEK BİR ŞEY YOKTUR " BİLGİSİNİ OKUMUŞTUK. ETRAFIMIZDAKİ ARKADAŞLARIMIZDAN VE İKİZ KARDEŞİMDEN , ANTİK KENTİN BUGÜNKÜ DURUMUNUN HİÇ DE ELİMİZDEKİ KİTAP DA YAZILDIĞI GİBİ OLMADIĞINI GÖZLERİMİZLE GÖRMEK ÜZERE PAMUKKALE'DE KONAKLADIĞIMIZ OTELİMİZDEN YOLA KOYULUYORUZ.

ÖREN YERİNE GİRİŞ YOLLARI VE KENTE GİRMEDEN HEMEN ÖNCE PARK EDECEĞİMİZ BÖLGEDE KONUŞLANDIRILMIŞ ALIŞVERİŞ YERLERİ, TUVALETLER ÇOK DÜZENLİ OLMALARIYLA, ETRAFTA ÇALIŞAN ONLARCA İNSANIN KARINCALAR GİBİ ÇALIŞMALARI BİZİ ETKİLİYOR, HEYECANLANDIRIYOR. BELLİ Kİ GELDİĞİMİZE ÜZÜLMEYECEĞİMİZ BİR GEZİ OLACAĞINA OLAN İNANCIMIZ PEKİŞİYOR. BİZİ SURİYE CADDESİ ADINDAKİ ANTİK CADDE KARŞILIYOR. ( BU İSMİN ANTİK ÇAĞDAN MI KALMA? YOKSA GÜNÜN ÖNEM VE MAHİYETİNDEN Mİ BU İSİM KONMUŞ ESPRİLERİ İLE KENTE GİRİŞ YAPIYORUZ.


SURİYE CADDESİNİN KUZEY YÖNÜ DÜŞEN KONUMDAKİ TAPINAK A, SONRADAN HRİSTİYANLIĞIN GELMESİYLE ARŞİV BİNASI OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANMIŞ, GÖRKEMLİ MERDİVENLERDEN ÇIKILAN BİNA GİRİŞİNDEN İÇERİYE GİRİLDİĞİNDE SİZİ BİR SÜRPRİZ KARŞILIYOR. ARŞİV BİNASININ BODRUM KATI ÜZERİNE YERLEŞTİRİLMİŞ CAM DÖŞEME HEM GÜZEL HEMDE ALIŞINCAYA KADAR CAMLARIN EK YERLERİNDEN YÜRÜTECEK KADAR TEDİRGİN EDİCİ HİS VERMEKTE.


KENTİ DOLAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ AMA EYLÜL GÜNEŞİ BİZE HİÇ DE YARDIMCI OLMUYOR TER İÇİNDE KALMANIN YANINDA GÜNEŞİN İNSANIN ENERJİSİNİ ALMASI DOLAYISIYLA, 7 KİŞİLİK EKİBİMİZİN 4 ÜYESİ PES EDİYOR VE ARACA DOĞRU YOLLANIYORLAR. EŞİM, BEN VE İKİZ KARDEŞİM DEVAM EDİYORUZ GEZMEYE. BİRAZ İLERDE YÜKSEKÇE BİR KAYA YIĞINI GÖRÜNÜMÜNDEKİ SU DAĞITIM MERKEZİ BİZE MERHABA DİYOR. MALÛM DENİZLİ'NİN SUYU OLDUKÇA KİREÇLİ OLMASI SEBEBİYLE, KENTİN SU DAĞITIM YERİNDE BİZİ İÇLERİ ZAMANLA KİREÇLE TIKANDIĞINDAN YANINA YENİDEN YERLEŞTİRİLEN, O KANALINDA TIKANMASINDAN GENE YERINE YENİ KÜNKLERİN YERLEŞTİRİLMESİYLE, BUGÜN YÜKSEK BİR KAYA KİTLESİNİ ANDIRAN BU YER ÇIKIYOR. BİR KÜNKLER DEMETİ ADETA.DAHA SONRA YÖNÜMÜZÜ DAHA AÇILMAMIŞ OLAN STADYUMA ÇEVİRİYORUZ ARKASINDAN GENE UZUN BİR YÜRÜYÜŞ SONRASI DAHA YENİ YENİ ARKEOLOGLAR TARAFINDAN İLGİLENİLMEYE BAŞLANMIŞ  İKİ YENİ TİYATROYU GEZDİKTEN SONRA ARACIMIZA DOĞRU GİDİYORUZ AMACIMIZ SOĞUK BİRER BİRA İÇİP SERİNLEMEK.....
ARACIMIZI PAR ETTİĞİMİZ YERDEKİ CAFEYE GİDİYORUZ VE BİRER BİRA İSTİYORUZ, MALESEF KAZILARI BELEDİYE YAPTIĞINDAN ALKOLLÜ ÜRÜNLER SATILMIYORMUŞ. İKİZ KARDEŞİMİN AKLINA BİR FİKİR GELİYOR VE BAGAJDAKİ BİR ŞİŞE CİN'İ ÇIKARTIYORUZ VE ORADA NEDEN SATILDIĞI BELLİ OLMAYAN TONİKLERLE KARIŞTIRIP SERİNLİYORUZ.

Hiç yorum yok: