12 Ekim 2012 Cuma

PRİENE

PRİENE, AYDIN, SÖKE İLÇESİNİN 20 KM KADAR GÜNEYİNDE YER ALAN, YAKINLARINDA MİLETOS VE DİDİMYA NIN DA YER ALDIĞI KÜÇÜK AMA 12 İON ŞEHRİNİN SİYASİ BİRLİĞİN MERKEZİ OLAN ŞİRİN BİR İYON YERLEŞİM YERİDİR.
BİZ, BAY VE BAYAN SİSYPHOSLAR, SABAH ERKENDEN ÇIKTIĞIMIZ KUŞADASI'NDAN, GÜLLÜBAHÇE'YE  SAAT 09:30 GİBİ VARIYORUZ. KASABANIN İÇİNE GİRDİĞİMİZDE KÜÇÜK BİR MEYDANLIKTA, ASIRLIK ÇINAR AĞAÇLARININ GÖLGESİNE KURULU ÇAY BAHÇESİNDE DURUP KAHVALTI YAPMAYA KARAR VERİYORUZ. MÜKELLEF BİR KÖY KAHVALTISINI BİTİRİP ARACIMIZA BİNEREK PRİENE YE DOĞRU YOLA ÇIKIYORUZ. ÇOK DEĞİL 5-10 DAKİKA İÇİNDE PRİENE'NİN ÖNÜNDEYİZ.
PRİENE, YÜKSEK BİR TEPE ÜZERİNE KURULMUŞ, KÜÇÜK BİR ANTİK KENT. ŞEHRE DİK BİR RAMPAYLA ÇIKILAN TAŞ DÖŞELİ BİR YOLDAN GİRİYORSUNUZ.
ŞEHRİN SIRTINI DAYADIĞI YÜKSEK VE DİMDİK  DUVARLI TEPENİN ÜZERİNDE TARİHTE TEL0NİA ADINI VERDİKLERİ BİR AKROPOLİS'İN BULUDUĞU GÜNÜMÜZDEKİ KALINTILARDAN ANLAŞILMAKTADIR. BU TEPE ÜZERİNE ÇIKILAN DAR BİR PATİKANIN OLDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN TEPENİN ÜZERİNDE PEK BİR ŞEY OLAMADIĞINI ÖĞRENDİĞİMİZDEN ORAYA ÇIKMIYORUZ. BU TEPE AYNI ZAMANDA KENTİN YAPILMASINDA KULLANILAN MERMERİN DE KAYNAĞI.
 GÜNÜMÜZDE ANTİK KENTİN BÜYÜKÇE BİR BÖLÜMÜ ESKİ ÇAM AĞAÇLARININ GÖLGESİ ALTINDA BULUNMAKTA.

ŞEHRİN ANA TANRIÇASI ATHENA İÇİN YAPILAN TAPINAK. GÜNÜMÜZDE AYAKTA KALAN 5 SÜTUNUYLA TABİATIN DARBELERİNE MEYDAN OKURCASINA DİMDİK DURMAKTALAR.
ŞEHRİN HATIRI SAYILIR BİR BÖLÜMÜ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLEMEKTE, BURASIYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR KAZI FAALİYETİ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENEMEDİM AMA 18. YÜZYILDA VE 19. YÜZYILDA BURALARDA İNGİLİZ VE ALMAN ARKEOLOGLARIN ÇALIŞTIĞI İLE İLGİLİ BİLGİYİ İNTERNET TEN ALDIM.

 KÜÇÜK HELENİSTİK BİR TİYATROSU VAR VE SEYİRCİLERİN EN ÖNÜNDE YER ALAN ÖZEL KOLTUKLARDAN BİRİNDE OTURAN BAYAN SİSYPHOS'U FOTOGRAF KARESİNE HEMEN HAPSEDİYORUM.
PRİENE KURULDUĞUNDA LİMAN KENTİ KONUMUNDAYKEN BÜYÜK MENDERESİN (MAİANDROS NEHRİ ) GETİRDİĞİ ALİVYONLARLA DENİZİ DOLDURDUĞUNDAN DENİZDEN UZAKTA KALMIŞLAR VE BUDA ŞEHİR ÜZERİNDE OLUMSUZ BİR ETKİ YAPMIŞTIR.
İNGİLİZ TARİHİ ESER SATICISI OLAN FRANCİS DASHWOOD TARAFINDAN KURULAN DİLETTANTE FONU TARAFINDAN 1765 İLE 1868 SENELERİ ARASINDA İNGİLİZLER, SONRASINDA BERLİN MÜZESİ ÜYESİ THEODOR WİEGAND VE EKİBİ TARAFINDAN KENT TE 1895 İLE 1899 TARİHLERİ ARASINDA ARKEOLOJİK KAZILAR YAPILMIŞ. BU ARKEOLOGLARIN ÇALIŞMALARI SIRASINDA KENT YAĞMALANMIŞTIR.
13. YÜZYILA KADAR ESKİ ZENGİN GÜNLERİNDEN ÇOK ŞEYLER YİTİRMİŞ VE BU ASIRDA MÜSLÜMANLARIN ŞEHRİ ALMASIYLA ŞEHİR TARİHTE Kİ YERİNİ ALMAYI BEKLEMİŞ.

ŞEHRİ ÇEVRELEYEN SURLARDAN ÜÇ FARKLI YERDEN GİRİLİP ÇIKILIRMIŞ. KUZEY KAPISI DENİLEN YERDEN PARKUR SİZİ ÇIKIŞA GÖTÜRMEKTE.

Hiç yorum yok: