11 Ekim 2012 Perşembe

EUROMOS

MİLAS, BAFA KARAYOLUNUN 12.KM. BULULAN EUROMOS, BİR KARİA KENTİDİR.


GÜNÜMÜZDE, DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLEYEN ANTİK YERLEŞİM YERLERİNDEN BİRİ. ASLINDA ÜSTEKİ RESİMDE DE YAZDIĞI GİBİ İSMİ KYRAMOS VEYA HYRAMOS OLAN TAM BİR ANADOLU MEDENİYETİ. MÖ.4. YÜZYILDA HELENLEŞTİRİLMİŞ VE BU GÜN BİLİNEN İSMİ KULLANILIR OLMUŞ. HİTİT'LİLER, KARİA'LILAR, LİKYA'LILAR  BİR ANADOLU BİRLİĞİNİ OLUŞTURARAK MISIRLILARLA HEP BERABER SAVAŞMIŞ UYGARLIKLAR. ZAMANLA HELEN'LEŞEREK TARİHTEKİ YERLERİNİ ALMIŞ DURUMDALAR.

ZEUS TAPINAĞI BU GÜN AYAKTA KALAN ÇOK GÜZEL BİR YAPI OLARAK BİZİ KARŞILIYOR. BU TAPINAK ANADOLUDA BÖYLE AYAKTA KALABİLMİŞ SAYILI TAPINAKLARDAN BİRİ. 

RESİMDEN DE ANLAŞILACAĞI GİBİ SÜTUNLARIN BAZILARININ YİVLERİNİN TAMAMLANMAMIŞ OLMASINI, TARİHÇİLER YAPININ BİTİRİLMEMİŞ OLMASINA BAĞLIYORLAR.
ETRAFIMIZI SORAN GÖZLERLE ARAŞTIRDIĞIMIZDA, ŞEHİRDE ÖNEM TEŞKİL EDEN ZEUS TAPINAĞINDAN BAŞKA DİŞE DOKUNUR BİR YER DAHA ORTAYA ÇIKARILMAMIŞ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ..
ŞEHRİN KAZILARINI 1969 SENESİNDE PROF.ÜMİT SERDAROĞLU YAPMIŞ. DOĞRUYU SÖYLEMEK GEREKİRSE PEK DE İYİ YAPMAMIŞ. BEN ŞAHSEN ÖREN YERLERİNDEKİ BİNALARA UYGULANAN BETON İŞLEMİNE KESİNLİKLE KARŞIYIM AMA ANLADIĞIM KADARIYLA BURAYI DA RESTORE ETMEYE ÇALIŞAN PROF. ÜMİT SERDAROĞLU'NUN DA BAŞINI ÇEKTİĞİ AKADEMİSYENLER, BİR ZAMANLAR BU YÖNTEMİ BENİMSEYEREK İYİ NİYETLİ DE OLSA TARİHE BİRAZ ZARAR VERMİŞLER DİYE DÜŞÜNENLERDENİM.
BİZ BURANIN GEZİSİNİ, BÜTÜN ZORLAMALARIMIZA RAĞMEN 1 SAAT DE BİTİRDİK. ŞEHRİN ARKASINI YASLADIĞI, ŞİMDİLERDE ZEYTİNLİK OLARAK KULLANILAN SAHİPLİ ALANLARIN KAMULAŞMASI YAPILMADAN BU YERİN ORTAYA ÇIKMASI ZOR GİBİ GÖRÜLÜYOR. 
RESİMDE DE GÖRÜLMEKTE OLAN BETONLAMA UYGULAMALARININ NE KADAR ÇİRKİN BİR RESTORE TERCİHİ OLDUĞU SEÇİLMEKTE. 
ANTİK KENTTEN AYRILIRKEN BİR AN ÖNCE BURADA DA ÇALIŞMALARIN BAŞLAMASINI DİLİYORUZ.
Hiç yorum yok: