13 Ekim 2012 Cumartesi

STRATONİKEİA

STRATONİKEİA YATAĞAN - MİLAS KARAYOLU ÜZERİNDE YER ALIYOR. LAGİNA KUTSAL ALANI İLE ARASINDA 11 KM. MESAFEDE. TARİHTE, BU İKİ YER ARASINDA TAŞ BİR YOL OLDUĞU BİLİNMEKTE. ŞİMDİKİ YATAĞAN-MİLAS YOLU STRATONİKEİA ANTİK KENTİNİN İÇİNDEN DE GEÇMEKTEDİR.
ŞEHİRİN, KURULUŞU İLE İLGİLİ İLGİNÇ BİR HİKAYESİ VAR. (TARİHTE, SELEUKOS VEYA SELEFKOS DİYE DE ADLANDIRILIR.  ) SURİYE KRALI 1.ANTİOKHOS, ÖNCE ÜVEY ANNESİ, SONRADA EVLENDİĞİ,  STRATONİKE ADINA M.Ö 3. YÜZYILDA ŞEHRİ KURAR. ASLINDA HİTİLER DÖNEMİNDE ATRİA, DAHA SONRADA İDRİAS OLARAK TANINAN BU KENTİN İSMİNİ DEĞİŞTİRMİŞ VE STROTONİKEİA YAPMIŞTIR. DÖNEMİ KISA SÜRMESİNE RAĞMEN İMAR ÇALIŞMALARINDA BULUNMUŞTUR. KENT KISA KISA DÖNEMLERDE YEREL KRALLAR TARAFINDAN DEVAMLI ELDEĞİŞTİRMİŞ, ROMALILAR DEVRİNDE PARLAK GÜNLERİNİ YAŞAMIŞLAR.
GÜNÜMÜZDE, YATAĞANA BAĞLI ESKİHİSAR KÖYÜ, ESKİDEN BU ANTİK KENT ÜZERİNDE YAŞAMINI DEVAM ETTİRİRKEN, 1977 SENESİ SONRASI KÖYÜ ŞİMDİKİ YERİNE, BİR KAÇ KM UZAKLIĞA TAŞIMIŞLAR, ÖNCE YATAĞAN SANTRALI İÇİN ANTİK KENTİN ALTINA DENK GELEN LİNYİT KÖMÜRÜ ÇIKARTMA ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞ, SONRASINDA KÖYÜN ALTINDA BİR TARİH YATTIĞINI ANLAYAN YETKİLİLER KAZILARIN BAŞLAMASINI 1977 SENESİNDEN SONRA SAĞLAMIŞLAR. BU ZAMAN ZARFINDA LAGİNA'YA, ŞEHRİ BAĞLIYAN YOL DA DAHİL OLMAK ÜZERE BİR ÇOK HAZİNE TELEF OLUP GİTMİŞ. 
STRATONİKEİA ,  ANTİK ÇAĞLAR İLE OSMANLI VE ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ KENT DOKUSUNUN HEP BERABER GÖZLEMLENEBİLECEĞİ ENDER BİR TARİHİ YER OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN SAYILI YERLERDEN BİRİ. 
            
TERK EDİLMİŞ BU KÖY KAHVESİNİN EŞİĞİ ANTİK BİR ALIN TAŞIDIR. 
BU ANTİK ÖREN YERİNDE, BÖYLE BİR SÜRÜ YAPI, GELECEK GEZGİNLERE HATIRALARINI ANLATMAYA CAN ATARAK BEKLEMEKTELER.
KÖYDE HALA OTURMAKTA DİRENEN 5 KADAR AİLENİN YAŞAMLARINI SÜRDÜRDÜKLERİNİ ÖĞRENDİK.

KUZEY KAPISINA GİDEN TAŞ YOL.


KÖYÜN MÜ DESEK YOKSA ANTİK KENTİN Mİ DESEK, KARIŞIK BİR DURUM, SADECE TARİHİ BİR YOL DEMEK DAHA DOĞRU OLACAK ÇÜNKÜ ASIRLARDIR HALA KULLANILIYOR. 


ÖREN YERİNDE KAZILAR 1977 YILINDA BAŞLIYOR VE 1997 SENESİNE KADAR SÜRÜYOR. SONRASINDA, ARA VERİLEN ÇALIŞMALAR  2003 YILINDAN BU GÜNE KADAR HALA SÜRDÜRÜLMEKTE. GEZERKEN ONLARCA GENÇ ÖĞRENCİLERİN ŞEVK İLE TOZ TOPRAK İÇİNDE, HEM LAGİNA'DA HEM DE BURADA ÇALIŞIYOR OLMALARI BİZİ GELECEK İÇİN UMUTLANDIRDI.


RESMİ ÜST TARAFINDA SOLA DOĞRU GÖRÜNEN YATAĞAN-MİLAS YOLU, ŞEHRİN SINIRLARI İÇİNDEN GEÇİYOR, DAHA ORALARA GELİNMEMİŞ BİLE. ÇOK İŞLERİ VAR ANLAŞILAN.


KUZEY KAPISI

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN BİR ARKEOLOG ORDUSU. 


TİYATRO, BU SENEKİ RESTORASYON BURASIYLA İLGİLİDİ AMA BURADAKİ RESİMLERDE SON HALİ MALESEF YOK, BİR DAHAKİ GEZİMİZE KISMETSE.


KÖYDE ÇAY OCAĞI OLARAK DÜZENLENMİŞ  EVİN ÖNÜ VE TABİATIN SÜSLERİ BİTKİLER....


  
KENT MECLİSİNİN TOPLANDIĞI BOULEUTERİON, İÇİNE MERDİVENLE GİRİLİP ÜST KATA ÇIKILDIĞINDA...........


KARŞINIZA GELEN GÖRÜNTÜ BU OLUYOR. KÜÇÜK BİR MECLİS İÇİNDE BULUYORSUNUZ KENDİNİZİ.


TİYATROYA BİR KEZ DAHA BAKIP YENİ YERLERE DOĞRU YOLA ÇIKMAYA KARAR VERİYORUZ, SEVGİLİ İLE BURADA HARCADIĞIMIZ 3 SAATTEN PİŞMAN OLMADIĞIMIZA KARAR VERİYORUZ.


Hiç yorum yok: