6 Ekim 2012 Cumartesi

HİERAPOLİSANTİK KENTE GİRİŞ İKİ AYRI YÖNDEN DE YAPILABİLİYOR, İKİ GİRİŞ ARASI OLDUKÇA UZAK BİR MESAFE, BU NEDENLE YETKİLİLER OLDUKÇA UZUN OLAN BU İKİ NOKTAYI, KÜÇÜK, ÜSTLERİ TENTEYLE ÖRTÜLÜ MİNİBÜSLER YOLUYLA SAĞLIYORLAR KÜÇÜK BİR ÜCRET ÖDEMEK ŞARTIYLA TABİ Kİ. 
BİZ ŞEHRE DOĞU GİRİŞİNDEN GİRMEYİ TERCİH EDİYORUZ.

ŞEHİR, ELDEKİ KAYITLARA GÖRE MÖ. 2. YÜZYIL BAŞLARINDA BERGAMA KRALI TARAFINDAN KURULMUŞ. 
KENTİN KURULDUĞU ALAN PAMUKKALE TRAVERTERLERİNİN ÜZERİNE DENK GELİYOR.
ŞEHRİN GİRİŞ KAPILARINDAN, DOĞUDA  YER ALAN,  ŞİMDİ ÜZERİNDE MODERN BİR TESİSİN YER ALDIĞI HAMAM BİZİ KARŞILIYOR. SUYUN İÇİNDE ANTİK HAMAMA AİT YIKINTILAR BULUNMAKTA.
BUNUN ŞEHRE GELENLERİN İÇERİYE GİRMEDEN ÖNCE YIKANMALARI İÇİN ORAYA KURULDUĞU İDDİA EDİLİYOR.. 

GÜNÜMÜZDE, TURİSTLERİN SERİNLEMELERİ İÇİN KULLANDIKLARI BİR YER OLARAK KULLANILMAKTA. İÇERİ GİRDİĞİNİZDE, ANTİK BİR YERİ GEZMEYİ ŞARTLANMAKTAN MIDIR NEDENDİR BİLİNMEZ, YARI ÇIPLAK YÜZLERCE İNSAN, SİZİ ÇOK ŞAŞIRTABİLİR. SANKİ PLAJ GİBİ ETRAF.
İÇERİ GİRDİKTEN SONRA MUHTEŞEM BİR NYMPHEUM BİZİ KARŞILIYOR. (NYMPHEUM, ANTİK YUNAN VE ROMA MİMARİSİNDE GENELDE 2 KATLI OLARAK YAPILMIŞ,SU,ORMAN VE DAĞ PERİLERİ OLAN  NYMPLERE ADANMIŞ ANITSAL ÇEŞMELERE VERİLEN BİR İSİM. ) BU ÇEŞMENİN BİR BENZERİNİN SAGALASSOS'DA BULUNDUĞUNU BELİRTMEK İSTERİM.
ÇEŞMEYİ GERİDE BIRAKIP BATI GİRİŞİNE DOĞRU YÜRÜMEYE BAŞLIYORUZ. ÇEŞMENİN ÜSTÜNE DENK GELEN, OLDUKÇA DİK BİR YOKUŞLA GİDİLEBİLEN  TİYATROYA, İKİZ KARDEŞİMİN GÖSTERECEĞİ ALTERNATİF YÜRÜYÜŞ YOLUYLA ÇOK FAZLA TIRMANMADAN ULAŞMAYI DÜŞÜNMEKTEYİZ. SONRADAN ANLAYACAĞIMIZ ÜZERE TAVSİYEM, BAŞTA TİYATROYU GEZMELİ SONRASINDA BATI GİRİŞİNE YÖNELİNMELİ. ORADA BİR MİNİBÜSE BİNİP DOĞU KAPISINA ZAHMETSİZCE GERİ GELEBİLİRSİNİZ.

BU KENTTE ÇALIŞMALARI İTALYANLAR YAPMAKTA VE ORTAYA ÇIKMASI GEREKEN BİR ÇOK DEĞER BİZİ BEKLEMEKTE.ŞEHRİN BATI GİRİŞİ İLE DOĞU GİRİŞİ ARASINDA BULUNAN CADDE.
GENEL TUVALETLERDEN GÜNÜMÜZE KALANLAR.
AGORANIN DUVARLARININ YIKILMAMASI İÇİN ASKIYA ALARAK KORUMAYA ÇALIŞMIŞLAR.
TİYATROYA TIRMANMADAN GİDEBİLMEK KULLANDIĞIMIZ ESKİ MEZARLARIN ARASINDAN GEÇİLEN YOL. YOLUN SAĞI SOLU ORTAYA ÇIKARILSA BELKİ CAZİP BİR GÜZERGÂH OLABİLİRDİ AMA BU HALİYLE ÇOK DA ÇEKİCİ BİR YOL DEĞİLDİ. UZAKTA GÖRÜLEN KARALTI, TİYATRO .....
TİYATROYU ÇOK GÜZEL AYAĞA KALDIRMIŞLAR. MUHTEŞEM BİR GÖRÜNÜŞÜ VAR. YAPININ MİMARİ ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI TİYATRONUN ÇOK AMAÇLI KULLANILDIĞI , HEM SANAT FAALİYETLERİNİN, HEM DE GLADYATÖR DÖVÜŞLERİNİN BURADA YAPILDIĞI ANLAŞILMAKTA
ŞEHRİN GENEL KURULUŞ PLANI.

Hiç yorum yok: